Перша база на Місяці може бути збудована тривимірним принтером |
Sunday, 03 February 2013 |
Скоріш за все перша база на Місяці стане першою спорудою в історії людства, побудованою на поверхні іншого космічного тіла. Саме тому вона повинна мати належний вигляд, подібно до нового кампусу компанії Apple чи космодрому Spaceport America компанії Virgin Galactic. Архітектурна фірма Foster + Partners, якій належать вищезазначені проекти, вже займається розробкою для Європейського космічного агентства (ЄКА) проекту населеної місячної космічної бази, будівництво якої може бути виконане за допомогою технології тривимірної друку. Цілком імовірно, що даний проект має велику ймовірність залишитися лише проектом. При цьому він все одно стане демонстрацією того, що можна побудувати у космосі, використовуючи технології, наявні вже на сьогоднішній день, адже архітектори спеціально створюють такий проект, який може бути реалізований без безпосередньої участі людини за допомогою роботів, озброєних тривимірними принтерами. Використання технологій тривимірного друку дозволить істотно скоротити витрати на створення місячної бази, що дозволить значно наблизити термін реалізації цієї програми. Замість того щоб ганяти по космосу армію космічних кораблів, навантажених різними будівельними матеріалами, роботи зможуть отримати необхідні матеріали прямо на місці, змішати їх у необхідних пропорціях і отримати матеріал, який буде використовуватися будівельними тривимірними принтерами.
В основі конструкції майбутньої місячної бази лежить легкий металевий куполоподібний сегментований каркас, форма якого дозволяє йому витримувати значні навантаження. Мешканці станції будуть жити і працювати у надувних модулях, що розташовуються всередині куполів, а сферична форма купола володіє необхідною міцністю і не вимагає використання внутрішніх підпірок і розтяжок, що якнайкраще вписується в ідею максимально ефективного використання внутрішнього об'єму купола. Розроблена конструкція купола дозволяє організувати місця роботи і проживання з достатнім рівнем комфорту для чотирьох чоловік.
Основи куполів будівель станції, складені до компактних розмірів, будуть доставлені на Місяць вантажним космічним кораблем. Контейнер зі складеним куполом встановлюється у центрі підготовленого майданчика і активується, після чого відбувається автоматичне розгортання купола. Роботи-автомати закріплюють купол на поверхні і починають покривати його шаром розплавленого реґоліту за допомогою бортових тривимірних принтерів, створюючи тверду оболонку навколо купола. Ця монолітна тверда оболонка забезпечує додаткову міцність конструкції куполу, додаткову герметизацію приміщення, захист жителів станції від космічного випромінювання і різких коливань температури.
Фахівці вже виготовили на Землі дослідний зразок покриття для купола вагою 1,5 тонни. Для виготовлення використовувався матеріал, за складом аналогічний місячним реґоліту, а тривимірний друк проводив Енріко Діні (Enrico Dini) за допомогою його будівельного тривимірного принтера D-shape. В якості матеріалу Діні використовував порошок, виготовлений з базальтової вулканічної породи, яка володіє 99,8% схожістю з місячними породами. У даний час за допомогою створеного дослідного зразка місячного будівельного матеріалу фахівці ЄКА проводять дослідження, спрямовані на визначення рівня захисту від радіації та температури, яку забезпечує матеріал.
Всі описані вище роботи проводилися у рамках програми Європейського космічного агентства General Studies Programm. Ця програма призначена для пошуків і розробки нових технологій, які можуть стати дуже корисними у справі майбутнього освоєння ближнього і далекого космічного простору.
Джерело: InfoNova.org.ua За матеріалами: dailytechinfo.org
Наступні новини у розділі:
Попередні новини у розділі:
|