Реклама

Виявлено першу екзопланету в унікальній системі з чотирьох зірок

( 8 Голосів, Всередньому: 4.75 із 5 )
Tuesday, 30 October 2012

екзопланета PH1Це перша планета такого роду, відома науці. Віддалений світ обертається навколо пари зірок, у яких є ще одна зоряна пара, що обертається навколо них.

Дане відкриття було зроблено волонтерами, що використовують веб-сайт Planethunters.org, створений командою британських і американських інститутів. Наступні спостереження були зроблені обсерваторією «Кек», а початкові дані були отримані обсерваторією «Кеплер».

Планету, розташовану на відстані близько 5000 світлового років від Землі, назвали PH1 на честь сайту «Planet Hunters» («Мисливці за планетами»). PH1, як думають вчені, є газовим гігантом трохи більшим за Нептун. За своїм розміром планета більше Землі у шість разів.

«Не потрібно лізти у підручники по астрофізиці, щоб зрозуміти дивину і протиріччя існування такої системи, - говорить доктор Кріс Лінтот із Оксфордського університету в інтерв'ю для BBC News. - Усі чотири зірки, що оточують планету, створюють дуже складне середовище. Все-таки планета, мабуть, має стійку орбіту. Це все дуже нас заплутало, але це - одна з тих речей, що робить дане відкриття настільки важливим і цікавим. Такого ми точно не могли очікувати».

екзопланета PH1

Подвійні зірки (бінарні зоряні системи) - це розповсюджене явище, але досі відомо про дуже невелику кількість планет, які обертаються навколо подвійних зірок. Дотепер не було відомо жодної бінарної зоряної системи, яка б мала пару у вигляді такої ж системи зірок. Крім того, що така зоряна «конструкція» сама по собі дивна, вона ще й містить повноцінного газового гіганта.

Запитується: як ця планета залишилася на стійкій орбіті, з огляду на те, що вона притягається гравітацією чотирьох зірок? Доктор Лінтот говорить: «Є шість відомих нам планет у бінарних системах, і всі вони досить близькі до зірок. Я думаю, з цього ми можемо зробити висновок, що планети можуть сформуватися у внутрішніх частинах протопланетних дисків (торус із щільного газу та пилу, що дає початок планетарним системам). Планети формуються, наближаються і можуть зачепитися за стійку орбіту».

PH1 була виявлена двома американськими волонтерами-аматорами, що використовують веб-сайт Planethunters.org, - Джеком Кіаном із Сан-Франциско та Робертом Гагліано з Коттонвуда (Арізона). Вони визначили слабкі коливання світла, які можна виявити, коли планета проходить перед зіркою. Потім команда професійних астрономів підтвердила відкриття, використовуючи телескоп «Кек» на Мауна-Кеа (Гаваї).

Сайт Planethunters.org, відкритий у 2010 році, був створений з метою пошуку планет за допомогою звичайних інтернет-користувачів, захоплених астрономією. Тут зацікавлені аматори мають можливість ідентифікувати транзити у суспільно доступних даних, зібраних космічним телескопом NASA «Кеплер».

«Кеплер» був запущений у березні 2009 року з метою пошуку планет, схожих на Землю, що обертаються навколо інших зірок. У відвідувачів веб-сайту «Мисливців за планетами» є доступ до даних від однієї з зірок, за якими спостерігав «Кеплер». Дані відбираються у випадковому порядку. Користувачі відзначають місця розташування видимих транзитів, коли планета проходить перед зіркою-хазяїном.

«Комп'ютеризовані спроби знайти щось важливе у даних - ще один спосіб виявлення екзопланет. Є величезна ймовірність того, що від погляду дослідників щось постійно вислизає. Ми щойно опублікували блок нових даних на Planethunters.org, щоб люди мали можливість допомогти нам робити наступні знахідки», - говорить доктор Лінтот.

Пошук таких систем, за словами вченого, - це «складне тестування вміння поводитись з комп'ютером. Ми використовуємо здатність людини розпізнавати образи, що дозволяє побачити важливий матеріал. А користувачі мають можливість спостерігати за зірками, розвиваючи свою уважність і навики володіння технікою».

Із грудня 2010 року у проекті взяли участь більше 170 000 людей. 

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: km.ru