Реклама

Група фізиків створила транзистор усього з одного атома

( 7 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 20 February 2012

одноатомний транзисторВ останньому номері журналу Nature Communications опублікована стаття об'єднаної групи фізиків з університетів Пердю та Нового Південного Уельсу, де повідомляється про створення транзистора, що складається всього з одного атома фосфору. Транзистор із одного атома, якщо він коли-небудь запрацює у комп'ютерах, буде означати кінець ери знаменитого закону Мура, відповідно до якого кожні 18 місяців число транзисторів у процесорі збільшується вдвічі. Промисловий транзистор з одного атома, закриваючи одну епоху, може відкрити наступну - квантових комп'ютерів.

Транзистор – це пристрій, здатний змінювати величину своєї електропровідності під впливом малих сигналів. На цьому геніальному приладі заснована вся сучасна електроніка. По суті фізики не зробили нічого несподіваного – про одноатомний транзистор у 50-х роках минулого століття мріяв Річард Фейнман, роботи зі створення одноатомних транзисторів всерйоз почалися ще 2002-го року, а зовсім нещодавно вчені, нарешті, навчилися робити фосфор провідним – створивши "провід" з атомів кремнію та фосфору висотою в один атом і шириною у чотири. Однак Герхард Клімек, голова групи Пердю, заявляє, що це були роботи, виконані "наосліп", і що одноатомним транзистором у тих роботах і не пахнуло.

Чим чудове нинішнє досягнення, так це безпрецедентною точністю виконання і можливістю керувати фосфорним транзистором. На кремнієву підкладку, покриту шаром атомів водню, вчені помістили у точно обране місце атом фосфору, вкрили його кремнієвим шаром і змогли потім за бажанням робити його ізолятором або провідником.

Проте у нової технології є два недоілки - вона працює при температурах, близьких до абсолютного нуля, і у ній використовується скануючий тунельний мікроскоп - пристрій, здатний не тільки розглянути один-єдиний атом, а ще й маніпулювати ним. Ні те, ні інше у комерційних приладах використане бути не може, і одноатомний транзистор, нехай навіть "ідеальний", як його називають автори розробки, залишається поки всього лише лабораторною іграшкою.

Правда, Клімек впевнений, що це ненадовго. Через 10-20 років, запевняє він, комп'ютерні чипи з одноатомними транзисторами стануть реальністю. А якщо вірити закону Мура, це взагалі відбудеться у 2020 році.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: rnd.cnews.ru