Реклама

Хіміки створили пластик, здатний саморемонтуватись під дією ультрафіолету

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Thursday, 21 April 2011

пластик ультрафіолетХіміки зі Швейцарії створили пластик, який можна "ремонтувати" ультрафіолетовим випромінюванням. Стаття вчених з'явилася в журналі Nature, а її коротке викладеня наводить Nature News.

 

Ще в 2008 році в Nature з'явилася стаття, у якій французькі хіміки представили полімер, структурні пошкодження на поверхні якого (відколи, подряпини) відновлювалися за допомогою звичайного нагрівання. При цьому, що найголовніше, властивості відновленого пластику не відрізнялися від властивостей початкового - багато пластмас, наприклад, після розплавлення та застигання стають крихкими. Однак щоб здійснити необхідний термічний вплив, деталь необхідно видаляти із пристрою.

У рамках нової роботи швейцарські хіміки використовували інший підхід. Вони вивчали так звані супрамолекулярні речовини - сполуки, в яких компоненти самостійно утворюють різні фази (плівки, шари, мембрани, пухирці або інше). Використовуючи суміш металу (цинку або лантану) і полімер з досить низькою молекулярною масою, тобто досить короткими молекулами, вони одержали супрамолекулярний пластик, у якому атоми металу організовувалися в шари.

З такого пластику вчені виготовили невелику прозору смужку товщиною 400 мікрометрів, на якій зробили подряпину глибиною 200 мікрометрів. Після 30-секундного впливу досить потужним джерелом ультрафіолетового випромінювання подряпина затяглась. За словами вчених, при опроміненні ультрафіолетовим світлом атоми металу в пластику поглинають фотони і перетворюють їх у тепло. В результаті пластик розігрівається зсередини і подряпина заплавляєтся.

Дослідники відзначають, що їхній пластик поки далекий від впровадження в промисловість. Головною складністю вони називають той факт, що опромінюваний фрагмент повинен бути прозорим аби технологія працювала.

Стаття в журналі Nature та у Nature News.

 

 

За матеріалами: lenta.ru