Реклама

Астрономи за допомогою гравітаційної лінзи виявили галактику з темної матерії

( 5 Голосів, Всередньому: 4.20 із 5 )
Thursday, 19 January 2012

галактика із темної матеріїАстрономи виявили карликову галактику з темної матерії. Для пошуку невидимої галактики вчені скористалися так званою лінзою Ейнштейна - методом, що дозволяє знаходити об'єкти за їхнім гравітаційним впливом на оточення.

Існування темної матерії було постульоване у 1930-і роки шведським астрономом Фріцем Цвіккі для пояснення нестачі маси у Всесвіті - видимих галактик "не вистачало" для того, щоб небесні тіла поводилися так, як спостерігають астрономи. У назві цієї субстанції відбита її основна особливість: темна матерія бере участь у гравітаційній взаємодії але не бере участі в електромагнітній (тобто її не можна спостерігати безпосередньо).

Кількісно у Всесвіті набагато більше темної матерії, ніж "звичайної". Не дуже давно астрономи висунули гіпотезу, що одним із типів об'єктів, які складаються із цієї невидимої субстанції, є карликові галактики-супутники великих зоряних скупчень. Вважається, що "повноцінні" галактики на зразок Чумацького Шляху формуються, притягаючи та поглинаючи своїх мініатюрних сусідів. Із цього припущення виходить, що такі великі зоряні утворення повинні бути оточені великою кількістю дрібних супутників (у випадку Чумацького Шляху приблизна кількість оцінюється у 10 тисяч). Однак у дійсності астрономам вдалося виявити у безпосередній близькості від нашої галактики лише близько 30 "сусідок". Вчені припустили, що галактики, що залишилися, по тим чи іншим причинам не змогли сформувати зірок і складаються з темної матерії.

Автори нової роботи вирішили знайти таку невидиму супутницю системи JVAS B1938+666, що складається з двох галактик, які знаходяться на одній прямій, якщо спостерігати їх із Землі. Таке розташування дозволяє використовувати метод гравітаційного лінзування, або лінзу Ейнштейна. Гравітація масивних об'єктів на зразок галактик помітно відхиляє шлях світла, що йде від більш віддалених об'єктів, і параметри цього відхилення залежать від маси "лінзи, яка його відхиляє". Спостерігаючи за допомогою телескопа Keck II на Гавайських островах систему JVAS B1938+666, астрономи з'ясували, що ця система відхиляє шлях проходження світла не так, як передбачає теорія. Відповідно, вчені зробили висновок про існування у системи супутника з темної матерії.

Це вже друга галактика, що складається з неспостережуваної субстанції, яка відома фахівцям. Перша була у 18 разів масивніша від нововиявленої, що робило її занадто великою для того, аби бути галактикою-супутником.

Робота авторів опублікована у журналі Nature.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: lenta.ru