Реклама

Виявлено нові докази існування стародавнього океану на Марсі

( 9 Голосів, Всередньому: 4.44 із 5 )
Tuesday, 31 January 2012

Марс Північний океан - Oceanus BorealisПродовжує зростати кількість свідчень на користь того, що Марс у далекому минулому (близько 3 млрд років тому) був наповнений водою - ґрунтовими водами, озерами, річками, гарячими джерелами - і, за даними деяких моделей, навіть міг похвалитися власним океаном у північній півкулі.

Останнє викликає гарячі суперечки. Навіть ті вчені, які переконані в існуванні океану, не можуть вирішити, теплим він був чи холодним.

Нові дані радару MARSIS космічного апарату Mars Express Orbiter, на думку Джеремі Мужино з Каліфорнійського університету в Ірвайні (США) та його колег, свідчать на користь Oceanus Borealis.

Марс - топографічна карта

Топографічна карта Марсу, складена апаратом Mars Global Surveyor. Синім кольором відзначені найнижчі області, які, ймовірно, були покриті океаном.

РЛС зафіксувала осадові відкладення у геологічному регіоні Vastitas Borealis товщиною близько 100 м, які знаходяться над вулканічними породами. Важливо відзначити, що показник діелектричної проникності відкладень має значення 4-5, тоді як у вулканічних порід - 9-10 і вище. (У чистого льоду він дорівнює 3,1.) Вчені думають, що настільки низьке значення можна пояснити лише широким осадженням водних відкладень або відкладень, змішаних з великою кількістю льоду.

Марс Північний океан - Oceanus Borealis

При позитивній відповіді на запитання про існування древнього океану не уникнути наступної проблеми: куди поділась вода? Дані Mars Express говорять про те, що під поверхнею планети приховані величезні запаси водяного льоду - зокрема на полюсах, а також у районі берегової лінії гіпотетичного океану, причому навіть ближче до екватора, ніж припускалося.

mars_oceanus_borealis_big2

Варто згадати також про те, що спускальний аппарат Phoenix, який сів в області Vastitas Borealis у 2008 році, виявив родовища водяного льоду лише у декількох сантиметрах під ґрунтом.

Результати дослідження опубліковані у журналі Geophysical Research Letters.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua