Реклама

Складено детальну топографічну карту Місяця

( 2 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Monday, 20 December 2010

Карта МісяцяНа зборах Американського геофізичного союзу була представлена нова, максимально докладна топографічна карта Місяця. При її складанні вчені використовували дані лазерного висотоміра LOLA, встановленого на зонді НАСА Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO).

Один лазерний промінь LOLA за допомогою дифракційного оптичного елемента розділяється на п'ять пучків, які направляються вбік Місяця. Вимірюючи час повернення та інші параметри імпульсів, прилад визначає висоту місцевості в конкретних точках, а також відбивну здатність поверхні.

За рік роботи LOLA зробив трохи менше 3 мільярдів вимірювань, тоді як попередні місячні місії давали лише 8–9 млн вимірювань. «Раніше точки, по яких будувалася карта, були віддалені одна від одної приблизно на милю, а ми скоротили цю відстань до 57 метрів, причому наші точки йдуть п'ятьма «доріжками», рознесеними приблизно на 15 метрів, - говорить співробітник Центру космічних польотів Годарда Грегорі Нойман (Gregory Neumann). - На звороті Місяця погрішність позиціонування елементів карти становила 1-10 км. Зараз вона знизилася до 30 м, у той час як погрішність визначення висоти місцевості знаходиться на рівні одного метра».

Спостереження LRO також сприяють вивченню глибоких полярних кратерів, на дні яких (у тіні та при дуже низьких температурах) може зберігатися водяний лід. «Перед стартом LRO і японської місії «Кагуя» ми не знали, як виглядають схили цих кратерів, - згадує пан Нойман. - Тепер же нам, наприклад, відомо, що стіни кратера Шеклтон протягом декількох кілометрів піднімаються під кутом в 36 градусів. Вимірювання такого роду допомагають створювати температурні карти».

Лазерний висотомір LRO буде працювати кілька років, і згодом карта, очевидно, стане ще більш докладною.

Принцип дії LOLA:

Порівняння нової топографічної карти Місяця з попередньою версією, складеною за даними місій Clementine, «Аполлон», «Марінер-10», «Галілео» та спостережень із Землі:


 

За матеріалами: comments.ua