Реклама

Зонд Касіні виявив на Титані перший відомий науці кріовулкан

( 1 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Friday, 17 December 2010

titanНа Титані, найбільшому з супутників Сатурну, знайдений крижаний вулкан. Виявлений він радаром і іншими інфрачервоними інструментами зонду "Касіні", що зараз ретельним чином досліджує Титан – тільки так можна хоч щось розглянути крізь метанову імлу, що оточує це небесне тіло.

За цими спостереженнями можна говорити тільки про форму вулкану. Ймовірно це крижана гора (при пануючих там температурах у мінус 180 градусів Цельсія набуває міцності граніту) висотою близько півтора кілометри із глибоким жерлом, з якого виходить щось схоже на потік застиглої лави.

Про кріовулкани на Титані говорили вже давно, але розглянути їх через хмарність було дуже важко, і тепер, нарешті, вчені одержали доказ їхнього існування. Залишилося тільки зрозуміти, діючий це вулкан чи давно застиглий. Склад лави також досить цікавить вчених.

Матеріал, що покриває це небесне тіло, великою розмаїтістю не відрізняється. Це тверді породи - водяний лід, а також аміак і метан. Метан відіграє велику роль у кріожитті Титану. При існуючих там температурах він може випаровуватися, піднімаючись вгору хмарами, де він конденсується, випадає та збирається в рідкі озера на поверхні, потім знову випаровується - цей процес являє собою аналог круговороту води на Землі.

kriovulkan
Знімок кріовулкану. Зеленим кольором позначена лава.

Проте щодо складу кріолави в дослідників поки є тільки здогадки. За їхніми словами, ця лава багата вуглеводнями та схожа на розм'якшений асфальт, свічковий віск або навіть поліетилен - в цілому зрозуміло, що це якась органіка.

Вулкан виявлений в екваторіальній частині Титану. За словами дослідників, там же виявлені ще декілька подібних конусоподібних утворень, а також просто глибокі шахти в поверхні, що нагадують кратери. Вони могли виникнути в результаті падіння астероїдів, але таке пояснення малоймовірне, оскільки, за сьогоднішнім даними, Титан космічним атакам не піддавався.

 

 

За матеріалами: cnews.ru