Реклама

Безлопатевий вітряк - безшумне та ефективне майбутнє вітроенергетики

( 2 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Wednesday, 07 November 2012

безлопатевий вітряк Saphon EnergyРозробники з туніської Saphon Energy резонно говорять про те, що серед усіх альтернативних джерел електроенергії (тих, що не мають у назві слова «гідро») найдешевшими і перспективнішими поки залишаються вітрогенератори. Але список їхніх недоліків не менш значний, ніж перелік достоїнств. Вони шумлять і вбивають мільйони птахів. З ростом кількості вітротурбін цей «жах» буде лише збільшуватися. А ККД (і це головне) їх обмежений, причому на практиці він не перевищує 30-35%, навіть незважаючи на теоретичну межу Беца у 59%, до якого нинішнім вітрякам приблизно як людству до вичерпання запасів термоядерного палива.

І знаєте, у чому причина всіх лих? Тунісці вважають, що винні лопаті - технологія, якій щонайменше 400 років. Вони думають, що варто замінити їх іншим видом рухомих частин, і все відразу зміниться. Кажуть, саме це їм і вдалося. 

безлопатевий вітряк Saphon Energy

Устрій прототипу простий: тарілка з розтягнутої на каркасі тканиною і труба з маслом позаду, що йде до встановленого на землі напірного гідроакумулятора. (Тут і далі ілюстрації Saphon Energy.)

Головною ідеєю став вітрильний вітроприймач, який під дією потоку повітря необертально коливається назад-вперед, як полотнище на вітрі. Крім того, закріплене полотно може і обертатися, вправо або вліво. Амплітуда таких коливань у пристрої, який туніські інженери називають The Saphonian, невелике: полотнище з усіх боків кільця зафіксоване. Самі коливання, однак, залишаються значними - внаслідок великої площі поверхні. Саме коливання рухають поршні гідравлічної системи, що знаходиться за тарілкою вітроприймача . Простіше кажучи, вони давлять на рідину (масло) у закритій трубі і цим створюють тиск, який може використовуватися для вироблення енергії. А якщо ця енергія у даний момент не потрібна, запасають її на майбутнє, підвищуючи тиск у накопичувальній системі.

безлопатевий вітряк Saphon Energy

В основному енергія утворюється за рахунок прямого і зворотнього ходу поршнів.

Нарешті, найбільш інтригуюче. Як стверджують розробники, польові випробування прототипу показали ефективність, що на 100-130% переважає нинішні вітряки. До 60-70%! Іншими словами, ККД більше, ніж дозволяє межа Беца, яку лопатевим генераторам у принципі не перевершити. При цьому прототип на 45% дешевше звичайного вітряка тієї ж установленої потужності. Відсутність шуму майже повна, а ймовірність вбивства такою конструкцією птахів прямує до нуля. При занадто сильному вітрі робоча площина просто повертається до потоку боком, що гарантує її виживання навіть в ураган.

Нажаль, інші подробиці випробувань двох наявних прототипів (третій будується) поки не приводяться, хоча, звичайно, настільки екстраординарні заяви вимагають екстраординарних доказів. Наскільки можна зрозуміти, тунісці, що планують залучити до запуску вітряків іноземних інвесторів, просто не хочуть позбутися пріоритету. Втім, з огляду на те, що вони вже одержали патент на свій винахід, це їм наврядчи загрожує.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: compulenta.ru