Реклама

Планети земного типу виявились значно більш поширеними у космосі

( 3 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Saturday, 30 October 2010

ekzoplanety     Астрономи зі США та Японії представили оцінку кількості екзопланет земної маси, що обертаються навколо зірок сонячного типу. У списку відомих екзопланет, кількість яких наближається до 500, переважають масивні об'єкти, оскільки відшукати їх легше. Менші планети, що нагадують Землю, стали виявлятися зовсім нещодавно.

     Масштабний проект, що тривав п'ять років, у якому брали участь американські та японські фахівці, повинен був виявити закономірності розподілу екзопланет по масі. Об'єктами спостережень стали відразу 166 зірок з каталогу Hipparcos, розташованих у радіусі 80 світлових років від Землі. Всі обрані світила схожі із Сонцем: мають спектральний клас G або K (у нашої зірки - G2) і масу в 0,54-1,28 сонячної.

     Використовуючи телескопи Обсерваторії Кека, дослідники проводили виміри променевої швидкості й намагалися виявити свідчення руху екзопланет масою в 3–1000 земних по орбітах невеликого радіусу — менше 0,25 а.е.. Зареєструвати об'єкти таких розмірів на більшому віддаленні (з орбітальним періодом, що перевищує 50 днів) не дозволила б обмежена чутливість приладів.

     У результаті астрономи відзначили 33 екзопланети, що потрапляють у зазначену область параметрів, навколо 22 зірок, і зібрали дані ще про 12 можливі планети, які очікують перевірки. Після введення виправлення на нерівномірність розподілу телескопного часу між зірками автори розрахували, що планети-гіганти на орбітах малого радіусу виявляються в 1,6% зірок, близько 6,5% приховують планети з масою в 10-30 земних, а біля 11,8% перебувають менші планети, що перевершують Землю по масі в 3-10 разів. Ці дані не відповідають сучасним теоріям, що пророкують дефіцит планет з масою в 5-30 земних і орбітальним періодом, що не перевищує 50 днів.

ekzoplanety_big
(Ілюстрація NASA / JPL-Caltech / UC Berkeley)

     Число планет, мабуть, збільшується зі зменшенням їхніх розмірів. Проста екстраполяція дозволяє зробити висновок, що планети з масою в 0,5–2 земних зустрічаються у 23% зірок сонячного типу, причому істинне значення повинне бути ще більш значним, тому що в реальності радіус орбіти планет не обмежується чвертю астрономічної одиниці. «Звичайно, це дуже груба оцінка, — визнає учасник дослідження Ендрю Говард (Andrew Howard) з Каліфорнійського університету в Берклі. - Не здивуюсь, якщо в дійсності планети, по масі схожі із Землею, будуть реєструватися в кожної другої або кожної восьмої зірки, але я майже впевнений у тому, що це буде не кожна сота, як вважалось раніше».

 

 

За матеріалами: compulenta.ru