Реклама

Плутон усе таки виявився більшим за Ериду

( 2 Голосів, Всередньому: 5.00 із 5 )
Thursday, 11 November 2010

eryda_planetaУ 2006 році Плутон був позбавлений статусу планети в наслідок виявлення небесних тіл, схожих з ним по розмірах. Поруч із Макемаке, Хаумеа та Еридою колишня дев'ята планета Сонячної системи виглядала досить буденно, піднімаючи питання про те, де перебуває межа між планетами та численними дрібними небесними тілами.

Остаточно принизило Плутон те, що Ерида має більший діаметр.

Сьогодні «шанувальники» Плутона можуть трохи заспокоїтись: у нього з'явилися шанси виявитися принаймні найбільшою карликовою планетою, якщо судити по діаметру. Незважаючи на те що Ерида зберегла звання наймасивнішого карлика, недавні вимірювання спростували відомості про те, що вона більша від Плутона.

Орбіта Ериди знаходиться набагато далі плутонівської (на 14 млрд км далі земної), тому роздивитися-виміряти її як слід надзвичайно важко. Початкові дані показали, що Ерида має близько 3 тис. км у діаметрі. Потім спостереження в інфрачервоному діапазоні за допомогою космічного телескопа «Спітцер» знизили це значення до 2600 км, а «Габбл» указав і зовсім на 2400 км.

karlykovi_planety
Сучасні уявлення про розміри карликових планет
у співвідношенні з Землею та Місяцем

Нова інформація була отримана в ніч на 5 листопада, коли Ерида затемнила одну далеку зірку та відкинула тінь на Землю. Тривалість затемнення реєструвалася трьома групами астрономів у Чилі, що дозволило більш точно оцінити розміри тіні, а отже, і габарити небесного тіла. На підставі цих вимірювань астроном Бруно Сікарді з Паризької обсерваторії заявив, що радіус Ериди «майже напевне» менше 1170 км. Не варто дивуватися, якщо ця цифра в дійсності на 50, чи навіть на 60 км менша.

Між іншим радіус Плутона становить 1172 (±10) км.


Що стосується маси Ериди, то, виходячи з орбіти її супутника Дісномії, вона оцінюється в 125% маси Плутона. Відповідно, якщо результати нових вимірів габаритів Ериди точні, її густина дорівнює як мінімум 2,5 г/см3, а альбедо становить не менше 90%.

Майк Браун із Каліфорнійського технологічного інституту (США), один із першовідкривачів Ериди, як видно, завжди пишався своєю роллю в історії із Плутоном (його Twitter-блог називається plutokiller). Тепер він здивований, тому що, якщо Плутон і Ерида мають приблизно однаковий діаметр, але остання при цьому набагато важча, їхній склад повинен бути принципово різним. «Як Ерида та Плутон можуть бути настільки схожими за розмірами та по складу верхніх шарів, але повністю відрізнятися всередині? - запитує пан Браун. - На сьогодні в мене немає відповіді».

 

 

За матеріалами: science.compulenta.ru