Реклама

Військові США будуть знешкоджувати вибухові пристрої водяними лезами

( 3 Голосів, Всередньому: 3.33 із 5 )
Sunday, 12 September 2010

vodyani_lezaПристрій, що розробили дослідники з Sandia National Laboratories, вистрілює водяними лезами, які здатні проникати в сталь. Нова зброя вже поступила в збройні сили США в Афганістані з метою знешкодження саморобних вибухових пристроїв (СВП) - вбивцю номер один і загрозу військам, що перебувають в Афганістані, відповідно до статистики, наданої Пентагоном.

"Цей знешкоджуючий пристрій створює водяні леза, які є дуже ефективними в знешкодженні СВП, завдяки тому, що вони здатні проникати крізь СВП", - заявив Грег Шеррер із Sandia. "Це можна порівняти із набагато більш сильним і гострим ножем".

Солдати, що служили в Афганістані та Іраці, провели польові випробування пристрою під час навчань у федеральній лабораторії й висунули ряд пропозицій по поліпшенню пристрою, поки воно перебуває в стадії розробки.

Знешкоджуюче лезо з рідини було винайдено Стівом Тодом, механіком та інженером по матеріалам із великим досвідом служби у військово-морському флоті, де він займався знешкодженням СВП, Ченсом Г’ючсем, експертом підрозділу "морські леви" по вибухівці, що працює за контрактом в Sandia, та інженером-механіком Хуаном Карлосом Джейкабоскі.

Прозорий переносний пластиковий пристрій заповнений водою. У нього поміщена вибухова речовина, що детонуючи, створює вибухову хвилю, яка проникає крізь воду, змушуючи її рухатися всередину вигнутого отвору. У ході цього процесу - утворюються водяні леза.

"Це дозволяє створити високошвидкісні, дуже точні водяні леза, які пройдуть крізь будь-яку ціль, прицільно знищуючи будь-який саморобний вибуховий пристрій. За водяним лезом йде водяний удар, що руйнує все навколо, але не вирізняється влучністю".

На відміну від традиційної вибухівки, де енергія виходить в усі сторони рівномірно, дослідники використовують технологію під назвою "кумулятивний заряд", що дозволяє керувати напрямком вибухової хвилі, змінюючи форму вибухівки, що дозволяє операторові сфокусувати енергію в потрібній точці. Винахідники знешкоджуючого водяного леза вибрали нестандартний шлях: замість того, щоб змінювати форму вибухівки, Тод, Г’ючс і Джейкабоскі здійснили моделювання вибуху, щоб обчислити потрібну форму води.

"Вибухівка перебуває на плоскому піддоні, ми змінюємо тільки форму води", - пояснив Шеррер.

Весь процес відбувається за мікросекунди й людське око не здатне його побачити, тому дослідники використовували комп'ютерний симулятор та високошвидкісні імпульсні рентгенівські промені, які дозволяють побачити процеси, що відбуваються всередині пристрою, безпосередньо в момент вибуху. Використовуючи отримані дані, вони виконали тонке настроювання пристрою.

 

 

Пристрій також піддавався тестуванню солдатами, що повернулися з Афганістану й Іраку разом з дослідниками й розробниками протягом декількох місяців у пустелі Нью-Мексико.

"Солдати допомогли зробити пристрій більш компактним і підготовленим до використання в екстремальних умовах", - сказав Тод. "Ми дуже ефективно співпрацювали".

Рейнольдс розповів, що пристрій не втрачає своєї ефективності при зміні відстані до цілі. Воно однаково ефективно як при використанні майже впритул, так і на деякій відстані від цілі. Йому необхідна невелика кількість вибухової речовини і його пластикові ніжки можуть бути прикріплені до різноманітних конструкцій, що дозволяє поміщати пристрій під різними кутами. Конструкція пристрою дозволяє роботам із легкістю розміщувати його поблизу цілі.

"Це гігантський технологічний крок вперед", - сказав Рейнольдс.

Дослідники та розробники знешкоджуючого водяного леза розповіли, що відчували невідкладність та необхідність створення даної розробки, коли читали практично щоденні зведення про загибель американських солдатів від СВП.

"Коли я оглядаюся назад, то бачу, що люди були мотивовані створити пристрій, що дозволить зберегти життя солдатів", - сказав Рейнольдс. "Ця технологія дозволить зберегти безліч життів".

 

 

За матеріалами: globalscience.ru