Реклама

Розроблено простий пристрій для виявлення мінних полів, що працює лише від вітру

( 6 Голосів, Всередньому: 4.50 із 5 )
Sunday, 20 May 2012

mine kafon знешкоджувач мінПростий пристрій, розроблений для знешкодження протипіхотних мін, являє собою приклад не просто продуманого дизайну, але і вміння людини пристосовуватися.

Массуд Хассані, який народився та виріс в Афганістані, вручну спроектував і побудував керований вітром пристрій кулястої форми, що котиться по землі, «збираючи» міни. Пристрій, вартістю всього 50$, нагадує художню роботу, на яку автора надихнув вибух зірки.

У центрі пристрою, що називається Mine Kafon, знаходиться 17-кілограмова залізна оболонка, а від неї відходять десятки бамбукових ніжок, кожна з яких має наконечник із круглої пластикової підошви. Всередину кулі вбудований GPS-навігатор, що відслідковує шлях приладу та, у теорії, фіксує всі виявлені міни. Навколо залізної кулі розташовується механічна підвіска, що дозволяє Kafon долати важкопрохідні ділянки доріг без ушкоджень. Пристрій важить не набагато більше 80 кг. Ідея у тому, що Mine Kafon - досить легкий пристрій, тому він приводиться в рух вітром, але досить важкий, щоб впливати на міни. Хассані думає, що гуманітарні організації можуть брати із собою пристрій у небезпечні області та перевіряти або знешкоджувати їх без ризику для людини.

mine kafon знешкоджувач мін

«На даний час люди шукають міни вручну, що є небезпечним заняттям і вимагає багато часу, - говорить Хассані. - Часто це роблять непрофесіонали, відповідно, стається багато нещасних випадків». Він вважає, що Mine Kafon може стати безпечною і дешевою альтернативою. Півтора року Хассані працював над поліпшенням винаходу у співробітництві з голандськими збройними силами та відділенням Explosive Ordnance Disposal (EOD) для апробації і перевірки.

mine kafon знешкоджувач мін

«Коли ми працюємо на ООН, ми повинні довести, що область на 98% очищена від мін та їх фрагментів, - говорить Хенк ван дер Слік, голова голандського відділення EOD, за плечима якого 23 роки роботи в області знешкодження мін. - Звичайно ми використовуємо собак і міношукачі. Навіть якщо у шахті є менше одного граму металу, ми можемо знайти його». Слік додає, що цей процес займає багато часу і потребує значних коштів, «тому що необхідно виявити та ідентифікувати кожну металеву деталь, яка була виявлена».

mine kafon знешкоджувач мін

Таким чином, здається очевидним, що такі пристрої як Mine Kafon, які у теорії можуть прискорити цей процес або усунути небезпечний об'єкт, повинні стати джерелом швидких і легких перемог. Нажаль, тести не дали підстав зробити такий висновок.

«Пристрій не підходить для роботи з мінами», - категорично заявив ван дер Слік. Інакше кажучи, якщо ідея полягає у тому, що Kafon може наткнутися на міну, пережити вибух і продовжити рух, підриваючи інші міни та у такий спосіб очищаючи область - на думку ван дер Сліка, це не спрацює. 100 грамів вибухової речовини (середня кількість для протипіхотних мін) зупиняє Kafon - пристрій стає паралізованим прямо посередині ймовірного мінного поля, що робить його ремонт дуже небезпечним. Є також кілька інших очевидних недоліків. По-перше, для пересування Mine Kafon необхідний вітер. І по-друге, пристрій здатний працювати тільки на відкритій і досить рівній місцевості, наприклад у пустелі, і не підходить для використання в джунглях чи у горах.

mine kafon знешкоджувач мін

Крім того, ван дер Слік відзначає, «коли пристрій Kafon переміщається, він може активізувати проводи (на фрагментованих мінах)». Якщо міна вибухає і залишає фрагментарні осколки, вона викликає «великі проблеми», тому що у наступних зачистках «кожен фрагмент буде розглядатися як потенційна міна». Інакше кажучи, більше металевих частин означає більше роботи для саперів.

Таким чином, Mine Kafon не зможе отримати значного успіху, ідея була гарна лише на папері. Але ван дер Слік говорить, що не все втрачено: винахід Хассані міг би отримати інше застосування. «Коли ми маємо область потенційного ризику, ми не знаємо, чи є там міни. Відправляти туди людей небезпечно. Тоді можна використовувати цей пристрій - коли є вибух, очевидно, що область замінована, тому що міни ніколи не встановлюють по одній, - говорить він. - Тобто пристрій підходить для того, щоб визначати потенційно заміновану область».

Ця ідея сподобалася Хассані, який, замість того щоб засмутитись від провалу тестів, отримав натхнення для поліпшення дизайну пристрою. Винахідник говорить, що зараз працює над удосконаленням форми та функцій пристрою. Також Хассані працює над іншою, циліндричною версією Mine Kafon, що потенційно могла б підірвати більше мін за раз.

 

 

Джерело: InfoNova.org.ua

За матеріалами: km.ru